What's new

Featured Joe Biden reaffirms he will seek return to Iran nuclear deal

Do you know what a agreement is? Convergence of two minds and then commitment. Clearly there never was a 'agreement' or it only existed on the Iranian side. USA failed on the "commitment". A promise not kept is no promise. You find excuses like it was Trump la, lal, la but that does not matter. Trump reflected major stream in US politics. As we saw he got huge number of votes.

So, will Iran again strike a so called "JCPOA v2" with USA? If it does all I can think of is "fool me once, shame on you, fool me twice ........."

Just wait for the next US administration to do a Trump on Iran.

@Philosopher

شانی جان این حرف شما همون تئوری که تا زمانی که جمهوری اسلامی حد خودش رو بدونه و از کنترل خارج نشه (توانایی بازدارندگی و تقابل هسته ای نداشته باشه)، آمریکا و اروپا کاری به کارش ندارن رو تقویت می کنه

من جز اون دسته از افرادی هستم که معتقد هستم شرایط کنونی به نفع آمریکا و اروپا و سیستم جمهوری اسلامی هست

هسته اصلی سیستم در کشور و کسانی که بهش وصل هستند دارن میلیارد میلیارد پول مردم رو غارت می کنند، در بهترین کاخ های لوکس با بهترین امکانات زندگی می کنند و به راحتی همه جا خانوادشون سفر می کنند (حتی خودشون هم مطمئن هستم با شخصیت های جعلی سفر می کنند) و در خارج سرمایه گذاری می کنند، چرا باید ناراضی باشن؟ مگه فشار تحریم تا به امروز ذره ای به این افراد وارد شده؟

از اون ور آمریکا و اروپا و اعراب و چین و روسیه و ترکیه دارن از سیاست تحریم و محدودسازی ایران سود کلان می برند. چرا باید بیان تو یک جنگ ترسناک و بسیار بسیار بسیار گران رژیم ایران رو تغییر بدن هنگامی که همین الان هم دارن سود خودشون رو بدون هزینه جنگ و خونریزی می برند؟

با شرایط کنونی، یا مردم شورش می کنند و خواسته غرب بدون یک گلوله محقق می شه، یا اینکه همین شرایط ادامه پیدا می کنه و دو طرف هم راضی به همین شرایط که به ضرر ایران هست ادامه می دن. چیزی که از سال 2003 و حتی پیش از اون شاهدش بودیم و هستیم

تفاوت اصلی من با شما اینه که من بر اساس دلایل خودم ایران رو در سطح محکم سازی قدرت هسته ای و دارای سلاح هسته ای میدونم
دلایلم رو هم برات گفتم

اصولا اگر سلاح هسته ای مخفی در کار نباشه تمام کارهای جمهوری اسلامی خریت محض بوده

اگر برنامه هسته ای نظامی مخفی نباشه حرف تو کاملا صحیح ه ارین جان

تفاوت اصلی من با شما اینه که من بر اساس دلایل خودم ایران رو در سطح محکم سازی قدرت هسته ای و دارای سلاح هسته ای میدونم
دلایلم رو هم برات گفتم

اصولا اگر سلاح هسته ای مخفی در کار نباشه تمام کارهای جمهوری اسلامی خریت محض بوده

اگر برنامه هسته ای نظامی مخفی نباشه حرف تو کاملا صحیح ه ارین جان

من هم در یک دوره ای فکر می کردم جمهوری اسلامی توان هسته ای داره
فکر می کردم احتمالاً در زمان فروپاشی شوروی، کلاهک های هسته ای که در قزاقستان گم شدن رو خریداری کرده و حتی این احتمال رو می دادم که برنامه هسته ای رو برای نگهداری این کلاهک ها می خواد که برجام این فرض آخر رو رد کرد

بعداً هم دیدم همه رفتارهایی جمهوری اسلامی و ضعف هایی که در لحظات حساس نشون می ده، داره دقیقاً عکس داستان رو اثبات می کنه.
تو همین چند سال نگاه کن دیگه. بیرون اومدن آمریکا از برجام (واکنش ایران؟)، بمبارون تقریباً ماهیانه نیروهای ایرانی در سوریه توسط اسرائیل (واکنش ایران؟)، هدف گرفتن نیروهای ایرانی توسط ترکیه در زمان درگیری با سوریه (واکنش ایران؟)، حذف ایران از مذاکرات سه جانبه درباره سوریه توسط ترکیه و روسیه (واکنش ایران؟)، ترور فرمانده سپاه قدس که الیت ترین نیروی سپاه هست (واکنش ایران؟)، جنگ قره باغ (واکنش ایران؟)، ترور یکی از مهم ترین و اصلی ترین شخصیت های برنامه هسته ای ایران (واکنش ایران؟)، قطع آبرسانی به شرق ایران از رود هیرمند در افغانستان (واکنش ایران؟)​

من هم در یک دوره ای فکر می کردم جمهوری اسلامی توان هسته ای داره
فکر می کردم احتمالاً در زمان فروپاشی شوروی، کلاهک های هسته ای که در قزاقستان گم شدن رو خریداری کرده و حتی این احتمال رو می دادم که برنامه هسته ای رو برای نگهداری این کلاهک ها می خواد که برجام این فرض آخر رو رد کرد

بعداً هم دیدم همه رفتارهایی جمهوری اسلامی و ضعف هایی که در لحظات حساس نشون می ده، داره دقیقاً عکس داستان رو اثبات می کنه.
تو همین چند سال نگاه کن دیگه. بیرون اومدن آمریکا از برجام (واکنش ایران؟)، بمبارون تقریباً ماهیانه نیروهای ایرانی در سوریه توسط اسرائیل (واکنش ایران؟)، هدف گرفتن نیروهای ایرانی توسط ترکیه در زمان درگیری با سوریه (واکنش ایران؟)، حذف ایران از مذاکرات سه جانبه درباره سوریه توسط ترکیه و روسیه (واکنش ایران؟)، ترور فرمانده سپاه قدس که الیت ترین نیروی سپاه هست (واکنش ایران؟)، جنگ قره باغ (واکنش ایران؟)، ترور یکی از مهم ترین و اصلی ترین شخصیت های برنامه هسته ای ایران (واکنش ایران؟)، قطع آبرسانی به شرق ایران از رود هیرمند در افغانستان (واکنش ایران؟)

تهدید به استفاده شرایط خاص داره

ما اگر تهدید به استفاده کنیم یا استفاده کنیم صفحه جدیدی رو باز میکنیم که حیثیت امریکا و اروپا رو در بر میگیره و باید اماده درگیری با ده هزار سلاح مگاتنی امریکا هم باشیم

تهدید کنیم و محل نگذارن قدم بعد استفاده است
و نیاز به زیر بنای هسته ای چن صد مگاتنی داره

مگر استفاده غیر متقارن کنن که بحثش پیچیده میشه

بحث ترکیه رو قبلا داشتیم
نه نفر عضو حزب الله رو کشتن و حزب الله به سراقب حمله کرد و سراقب رو گرفت و سی ترک رو کشت
هیچ ایرانی کشته نشد

قره باغ بازی روسیه بود نه ترکیه و ما به درست دخالتی نداشتیم

در موضوع اسراییل
ما به درستی انتقام رو موکول کردیم به سال دیگه​

تهدید به استفاده شرایط خاص داره

ما اگر تهدید به استفاده کنیم یا استفاده کنیم صفحه جدیدی رو باز میکنیم که حیثیت امریکا و اروپا رو در بر میگیره و باید اماده درگیری با ده هزار سلاح مگاتنی امریکا هم باشیم

تهدید کنیم و محل نگذارن قدم بعد استفاده است
و نیاز به زیر بنای هسته ای چن صد مگاتنی داره

مگر استفاده غیر متقارن کنن که بحثش پیچیده میشه

بحث ترکیه رو قبلا داشتیم
نه نفر عضو حزب الله رو کشتن و حزب الله به سراقب حمله کرد و سراقب رو گرفت و سی ترک رو کشت
هیچ ایرانی کشته نشد

قره باغ بازی روسیه بود نه ترکیه و ما به درست دخالتی نداشتیم

در موضوع اسراییل
ما به درستی انتقام رو موکول کردیم به سال دیگه​

نه، تهدید به استفاده که دیوانگی هست، کی حرف از تهدید به استفاده زد؟ بحث بازدارندگی هست

آقا خود سپاه بیانیه داد که اینها دارن با توپ مواضع ما رو می زنند اما به ما دستور دادن واکنش نشون ندیم
تو قره باغ ایران بیشتر از همه باخت. ترکیه راه خودش رو به شرق دریای کاسپین هموار کرد و رسماً کریدور زمینی خودش بین کشورهای ترک رو ساخت و کمربند انتقال گاز از آسیای مرکزی به مدیترانه و بالعکس رو هم ساخت. این یعنی استقلال بیشتر از ایران در بحث انرژی و کنترل ما روشون به مراتب کمتر شد. از اون ور آذربایجان که نوچه اسرائیل هست پیروز شد و مرزش رو با ما افزایش داد
حذف ایران از مذاکرات سوریه توسط ترکیه و روسیه رو چی می گی؟

در موضوع اسرائیل هم لااقل می تونستیم چند تا راکت یا موشک به سمتشون بندازیم که لااقل یک هزینه ای داشته باشن و نگن ایرانی ها جرأت پاسخ دادن ندارن

در مورد افغانستان هم اگر یک قدرت هسته ای بودیم می تونستیم کل منطقه هیرمند رو اشغال کنیم. مگه ترکیه امروز خاک سوریه رو اشغال نکرده؟ و روسیه کریمه رو اشغال نکرده؟ پشتیبانی لجستیک و زمینی هم که از داخل مرزهای خودمون داریم. بعد هم افغان های مقیم ایران رو بهشون تابعیت می دادیم و می فرستادیم اون جا​

نه، تهدید به استفاده که دیوانگی هست، کی حرف از تهدید به استفاده زد؟ بحث بازدارندگی هست

آقا خود سپاه بیانیه داد که اینها دارن با توپ مواضع ما رو می زنند اما به ما دستور دادن واکنش نشون ندیم
تو قره باغ ایران بیشتر از همه باخت. ترکیه راه خودش رو به شرق دریای کاسپین هموار کرد و رسماً کریدور زمینی خودش بین کشورهای ترک رو ساخت و کمربند انتقال گاز از آسیای مرکزی به مدیترانه و بالعکس رو هم ساخت. از اون ور آذربایجان که نوچه اسرائیل هست پیروز شد
حذف ایران از مذاکرات سوریه توسط ترکیه و روسیه رو چی می گی؟

در موضوع اسرائیل هم لااقل می تونستیم چند تا راکت یا موشک به سمتشون بندازیم که لااقل یک هزینه ای داشته باشن

در مورد افغانستان هم اگر یک قدرت هسته ای بودیم می تونستیم کل منطقه هیرمند رو اشغال کنیم. مگه ترکیه امروز خاک سوریه رو اشغال نکرده؟ و روسیه کریمه رو اشغال نکرده؟ پشتیبانی لجستیک و زمینی هم که از داخل مرزهای خودمون داریم. بعد هم افغان های مقیم ایران رو بهشون تابعیت می دادیم و می فرستادیم اون جا

در مورد تهدید
روسیه اروپا رو تهدید کرد که اگه تحریم بشه یک شهر اروپایی رو نابود میکنه
به همین سادگی
و تحریم روسیه کم شد

دو تا قدرت هسته ای نتوستن افغانستان رو نگه دارند
ما هم نمیتونیم اون پشتونها رو نگه داریم

در مورد اسراییل
ضربه دردناک در زمان بایدن کم هزینه تره
دو تا خمپاره جای خالی زدن فایده نداره​

در مورد افغانستان هم اگر یک قدرت هسته ای بودیم می تونستیم کل منطقه هیرمند رو اشغال کنیم. مگه ترکیه امروز خاک سوریه رو اشغال نکرده؟ و روسیه کریمه رو اشغال نکرده؟ پشتیبانی لجستیک و زمینی هم که از داخل مرزهای خودمون داریم. بعد هم افغان های مقیم ایران رو بهشون تابعیت می دادیم و می فرستادیم اون جا​

Take helmand province seriously..why?
It doesn't even remotely connect to iran..

Sangin-Afghanistan.jpg

در مورد تهدید
روسیه اروپا رو تهدید کرد که اگه تحریم بشه یک شهر اروپایی رو نابود میکنه
به همین سادگی
و تحریم روسیه کم شد

دو تا قدرت هسته ای نتوستن افغانستان رو نگه دارند
ما هم نمیتونیم اون پشتونها رو نگه داریم

در مورد اسراییل
ضربه دردناک در زمان بایدن کم هزینه تره
دو تا خمپاره جای خالی زدن فایده نداره​
من این حرفی که در مورد روسیه می زنید رو نمی دونم، اما دلیل تحریم نکردن روسیه وابستگی شدید انرژی اروپا به روسیه هست. وگرنه آمریکا چپ و راست داره روسیه رو تحریم می کنه
اگر ترکیه قدرتمند بشه، احتمال اینکه اروپا تو حوزه انرژی روسیه و ترکیه رو بینشون توازن برقرار کنه خیلی زیاد هست

این حرف مسخره ای هست و فقط بهانه آوردن هست
آمریکا از 10 هزار کیلومتر اون ور تر اومده بدون پشتیبانی لجستیک. شوروی به تنهایی افغانستان رو 50 سال برد عقب. یه نگاه به افغانستان دهه 1960 قبل جنگ بنداز. بعد قرار نیست کل افغانستان رو اشغال کنی، قرار هست فقط اطراف هیرمند رو اشغال کنی. مطمئن باش اگر اون منطقه رو به مردم افغان بسپری خود افغان ها هم خیلی هاشون میان اونجا زندگی می کنند به خاطر امنیت

در زمان بایدن هم جمهوری اسلامی خایه ضربه زدن به اسرائیل رو نداره. مگه تو زمان اوباما چه شاهکاری کردن که زمان بایدن بکنند؟​
Take helmand province seriously..why?
It doesn't even remotely connect to iran..

Sangin-Afghanistan.jpg
Not the province, just some parts and strategic points of Afghanistan that can ensure that Afghans will not shut down the water flow to us (under the assumption that Iran had nukes, which isn't true in my opinion).

The Helmand Province itself is of no value to us. And the Helmand River turns left towards Iran's border until it ends to the other side of the border in the Iranian province of Sistan and Baluchistan.

We are discussing that if Iran had nukes (Shawnee believes that Iran has nukes, but it is hiding it), then we would've reacted very differently to the threats to our national security. I am telling him that a nuclear Iran would've secured water flow to our eastern borders and wouldn't have allowed Afghanistan to build a dam that will violate our previous water agreements with them.

Last edited:
من این حرفی که در مورد روسیه می زنید رو نمی دونم، اما دلیل تحریم نکردن روسیه وابستگی شدید انرژی اروپا به روسیه هست. وگرنه آمریکا چپ و راست داره روسیه رو تحریم می کنه
اگر ترکیه قدرتمند بشه، احتمال اینکه اروپا تو حوزه انرژی روسیه و ترکیه رو بینشون توازن برقرار کنه خیلی زیاد هست

این حرف مسخره ای هست و فقط بهانه آوردن هست
آمریکا از 10 هزار کیلومتر اون ور تر اومده بدون پشتیبانی لجستیک. شوروی به تنهایی افغانستان رو 50 سال برد عقب. یه نگاه به افغانستان دهه 1960 قبل جنگ بنداز. بعد قرار نیست کل افغانستان رو اشغال کنی، قرار هست فقط اطراف هیرمند رو اشغال کنی. مطمئن باش اگر اون منطقه رو به مردم افغان بسپری خود افغان ها هم خیلی هاشون میان اونجا زندگی می کنند به خاطر امنیت

در زمان بایدن هم جمهوری اسلامی خایه ضربه زدن به اسرائیل رو نداره. مگه تو زمان اوباما چه شاهکاری کردن که زمان بایدن بکنند؟​

Not the province, just some parts and strategic points of Afghanistan that can ensure that Afghans will not shut down the water flow to us (under the assumption that Iran had nukes, which isn't true in my opinion).

The Helmand Province itself is of no value to us. And the Helmand River turns left towards Iran's border until it ends to the other side of the border in the Iranian province of Sistan and Baluchistan.

We are discussing that if Iran had nukes (Shawnee believes that Iran has nukes, but it is hiding it), then we would've reacted very differently to the threats to our national security. I am telling him that a nuclear Iran would've secured water flow to our eastern borders and wouldn't have allowed Afghanistan to build a dam that will violate our previous water agreements with them.

I agree with you partly.

maa pule hamle be un keshvar ro mitunim kharje aabe zharf yaa desalination konim. behtar nist?

I agree with you partly.

maa pule hamle be un keshvar ro mitunim kharje aabe zharf yaa desalination konim. behtar nist?
Desalination is a temporary solution because it can have environmental side effects. Soon all countries in the region will have desalination plants, making the Persian Gulf and the Sea of Oman unfit for the marine life. That can hurt people in Iran's southern provinces that rely on fishery for a living. So, you will solve one problem, but you will create a new problem.

I don't know much about deep water, except that they have already started extracting deep water in Sistan and Baluchistan. I don't know if it can have potential impacts on the environment, but I have heard that it's very expensive.

That aside, the very fact that Afghanistan is breaching its terms of water agreements with us is not seen in our favor as a regional power. Afghanistan is one of the world's weakest countries. A nuclear country (and I believe Iran is NOT a nuclear country, that's why I am proposing this as a counter-argument to your statement) should not be bullied by a weak country like Afghanistan.

Also, if we create a proxy zone between Iran and Afghanistan that secures our water flow from the Helmand/Hirmand River, and we send 4 million Afghan refugees there, and provide them with proper healthcare, good education and security, I am sure that many Afghans would actually want to live there. If Armenia with no strategic depth or military power managed to create Artsakh, why can't we? Living under an Iranian administered region would definitely be better for Afghans than living under the US occupation in my opinion. At least we are culturally very close. And as I said, we will occupy only a very small part of the land to secure the influx of water to Sistan and Baluchistan, which is suffering very badly from water shortage now. But all of this theory is based on being a nuclear country.

Desalination is a temporary solution because it can have environmental side effects. Soon all countries in the region will have desalination plants, making the Persian Gulf and the Sea of Oman unfit for the marine life. That can hurt people in Iran's southern provinces that rely on fishery for a living. So, you will solve one problem, but you will create a new problem.

I don't know much about deep water, except that they have already started extracting deep water in Sistan and Baluchistan. I don't know if it can have potential impacts on the environment, but I have heard that it's very expensive.

That aside, the very fact that Afghanistan is breaching its terms of water agreements with us is not seen in our favor as a regional power. Afghanistan is one of the world's weakest countries. A nuclear country (and I believe Iran is NOT a nuclear country, that's why I am proposing this as a counter-argument to your statement) should not be bullied by a weak country like Afghanistan.

Also, if we create a proxy zone between Iran and Afghanistan that secures our water flow from the Helmand/Hirmand River, and we send 4 million Afghan refugees there, and provide them with proper healthcare, good education and security, I am sure that many Afghans would actually want to live there. If Armenia with no strategic depth or military power managed to create Artsakh, why can't we? Living under an Iranian administered region would definitely be better for Afghans than living under the US occupation in my opinion. At least we are culturally very close. And as I said, we will occupy only a very small part of the land to secure the influx of water to Sistan and Baluchistan, which is suffering very badly from water shortage now. But all of this theory is based on being a nuclear country.

Being a nuclear country is not a binary thing and has stages.

به خطرات دسلینیشن من جدی اعتقاد ندارم

افغانستان هم با رفتن امریکا شیر تو شیر میشه و باید دید چه گلی به سر ما میزنن

Being a nuclear country is not a binary thing and has stages.

به خطرات دسلینیشن من جدی اعتقاد ندارم

افغانستان هم با رفتن امریکا شیر تو شیر میشه و باید دید چه گلی به سر ما میزنن
درسته، اما بهرحال تو قزاقستان بین 60 تا 70 کلاهک اتمی گم شد. همین کره شمالی بازدارندگی بیشتری از ما داره

کره شمالی اگه منابع انرژی ما رو داشت (نفت، گاز، هلیوم + منابع معدنی مثل مس، آهن، روی، انواع کانی های پرکاربرد) الان در حد ژاپن بود برای خودش

خطرات نمک زدایی هم افزایش شوری و دمای آب، تغییر جریان های آبی و ... همه واقعی هستند. جدای از این مسئله، کار بسیار انرژی خواهی هست و آبی که به این روش به دست میاد باز باید تصفیه هم بشه. خیلی گرون هست بدون انرژی هسته ای. ما هم که در زمینه انرژی هسته ای فعلاً فقط نامش رو یدک می کشیم​

درسته، اما بهرحال تو قزاقستان بین 60 تا 70 کلاهک اتمی گم شد. همین کره شمالی بازدارندگی بیشتری از ما داره

کره شمالی اگه منابع انرژی ما رو داشت (نفت، گاز، هلیوم + منابع معدنی مثل مس، آهن، روی، انواع کانی های پرکاربرد) الان در حد ژاپن بود برای خودش

خطرات نمک زدایی هم افزایش شوری و دمای آب، تغییر جریان های آبی و ... همه واقعی هستند. جدای از این مسئله، کار بسیار انرژی خواهی هست و آبی که به این روش به دست میاد باز باید تصفیه هم بشه. خیلی گرون هست بدون انرژی هسته ای. ما هم که در زمینه انرژی هسته ای فعلاً فقط نامش رو یدک می کشیم

انرژی هسته ای میخواد در دراز مدت و ایشالا فیوژن
من شخصا ترجیح میدم پروژه فیوژن! انجام بدم تا تو بیابونای افغانستان باشم

این حرفای محیط زیستی ها رو جدی نمیگیرم
‌نا امیدم کردند

کره رفقای منطقه ای و نفوذ منطقه ای و جنگ منطقه ای نداره
چهار تا پایتخت ع ر ب ی نداره
جغزافیاش معلومه
اینها تهدید و فرصت میاره

دلایل هسته ای بودن رو گفتم براتون
یه ابهامی حداقل ایجاد کردم​

انرژی هسته ای میخواد در دراز مدت و ایشالا فیوژن
من شخصا ترجیح میدم پروژه فیوژن! انجام بدم تا تو بیابونای افغانستان باشم

این حرفای محیط زیستی ها رو جدی نمیگیرم
‌نا امیدم کردند

کره رفقای منطقه ای و نفوذ منطقه ای و جنگ منطقه ای نداره
چهار تا پایتخت ع ر ب ی نداره
جغزافیاش معلومه

اینها تهدید و فرصت میاره​
آمریکا و ژاپن و روسیه و انگلیس و فرانسه و چین تو فیوژن موندن هنوز، ما انجامش بدیم؟
یه راکتور آب سنگین اراک رو بعد از 10 سال هنوز بهره برداری نکردیم، تازه همش 40 مگاوات هست

وقتی بوشهر و خوزستان و سیستان مردم ماهی گیر بدبخت شدن، اون وقت مجبور می شیم جدی بگیریم
مشکل اصلی کم آبی در سیستان مهاجرت اجباری چند میلیون نفر هست، همین می تونه سر ماهیگیری هم ایجاد شه

اگر منابع انرژی و معادن ایران و جغرافیای سیاسی ایران رو داشت، قطعاً نفوذ منطقه ای هم داشت. بعد همسایه های کره شمالی کسانی مثل کره جنوبی و ژاپن و چین هستند. داری با عراق و سوریه و لبنان مقایسه می کنیدشون؟​

آمریکا و ژاپن و روسیه و انگلیس و فرانسه و چین تو فیوژن موندن هنوز، ما انجامش بدیم؟
یه راکتور آب سنگین اراک رو بعد از 10 سال هنوز بهره برداری نکردیم، تازه همش 40 مگاوات هست

وقتی بوشهر و خوزستان و سیستان مردم ماهی گیر بدبخت شدن، اون وقت مجبور می شیم جدی بگیریم
مشکل اصلی کم آبی در سیستان مهاجرت اجباری چند میلیون نفر هست، همین می تونه سر ماهیگیری هم ایجاد شه

اگر منابع انرژی و معادن ایران و جغرافیای سیاسی ایران رو داشت، قطعاً نفوذ منطقه ای هم داشت. بعد همسایه های کره شمالی کسانی مثل کره جنوبی و ژاپن و چین هستند. داری با عراق و سوریه و لبنان مقایسه می کنیدشون؟

اینده روی فیوژن ه
تاکید کردم در طولانی مدت

کشوری که نوترینو دتکتور داره
هفده عنصر خاکی نایاب استخراج میکنه
توربوفن تک کریستال داره
اولین پهپاد تهاجمی دنیا رو ساخته

بمب اتم براش کاری نداره
کاری که همسایه سال ۱۹۸۰ کرده براش کاری نداره​

Pakistan Affairs Latest Posts

Back
Top Bottom